Jak powstaje zez?

Zez może pojawić się na każdym etapie naszego życia. Najczęściej widoczny jest już u noworodków jednak diagnozowany może być dopiero po 3 miesiącu jego życia. Nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku tego rodzaju są częstą przypadłością u dzieci w wieku przedszkolnym, ale trzeba zaznaczyć, że zez może pojawić się nagle także u uczniów jak i osób dorosłych.

Przyczyn powstawania zeza jest wiele. Bardzo często pojawia się on w wyniku leczenia wady wzroku, które polega na trwałym zasłonięciu jednego oka. Ale nie tylko bowiem okazuje się, że wpływ na narząd oka mogą mieć też codzienne czynności i styl życia. Udowodniono na przykład, że zez może być wynikiem przewlekłego zmęczenia i stresu czy też wstrząsu psychicznego. Co więcej, leczenie zeza będzie konieczne w przypadku uszkodzenia mechanicznego oka bądź oczu czy też innych chorób, które mają wpływ na jego powstawanie – tutaj wymienić można chociażby nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę a nawet guza mózgu.

Trzeba pamiętać, że zez jest chorobą, którą należy leczyć. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić nawet do trwałej utraty wzroku. W początkowym stadium wystarczają najczęściej okulary korekcyjne i specjalne ćwiczenia ortoptyczne. W zaawansowanej fazie konieczna jest natomiast operacja chirurgiczna.  Taką wykonuje się u blisko 15% wszystkich pacjentów, u których okulista zdiagnozował zeza jedno bądź obu stronnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.