Na jakich zasadach odbywa się rejestracja samochodów zabytkowych?

Samochody zabytkowe to te, które po polskich drogach poruszają się z żółtą tablicą rejestracyjną. Aby samochód mógł zostać uznany za zabytek musi mieć minimum 25 lat a dany model nie może być produkowany od co najmniej 15 lat. Co więcej, 75% jego podzespołów musi być oryginalnych.

Okazuje się, że rejestracja samochodów zabytkowych wiąże się z długą i niestety kosztowną procedurą. Oceny auta musi dokonać konserwator zabytków, działający na terenie danego województwa. Analizuje on opinię rzeczoznawcy, specjalistów do spraw techniki samochodowej oraz eksperta z dziedziny pojazdów zabytkowych. Koniecznym jest również przeprowadzenie badania technicznego – można to zrobić w dowolnej okręgowej stacji kontroli pojazdów albo w Instytucie Transportu Samochodowego.

Samochody zabytkowe są dzisiaj coraz bardziej pożądane. Cieszą się ogromną popularnością i to nie tylko wśród prawdziwych pasjonatów motoryzacji, ale również tych, którzy chcą na nich zarobić. Nadal rozwija się u nas rynek, dzięki któremu możliwy jest wynajem samochodów zabytkowych. Ich właściciele udostępniają je za odpowiednią opłatą na sesje zdjęciowe, plany filmów, seriali czy teledysków, na wieczory panieńskie i kawalerskie czy jako pojazd wiozący narzeczonych do ślubu.

Pewnie sam niejednokrotnie wpadałeś w wielki zachwyt, gdy na ulicy zobaczyłeś starą Warszawę, Forda z lat 20-tych czy zabytkowe Porsche w świetnym stanie. Chyba każdy z nas marzy o przejażdżce starymi, wysłużonymi a jednak zachowanymi w oryginalnym stanie samochodami zabytkowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.