Podwójne widzenie – kompendium wiedzy

Podwójne widzenie, czyli diplopia to zaburzenie widzenia, które może wystąpić w jednym oku bądź mieć charakter obuoczny. Przyczyn tej wady wzroku może być wiele i wcale niekoniecznie są to tylko te natury okulistycznej.

W przypadku podwójnego widzenia jednym okiem, przyczyny są rzeczywiście najczęściej diagnozowane bezpośrednio przez okulistę i przez niego także leczone. Tutaj wymienić można chociażby problem z rogówką oka czy soczewką. Zdarza się również, że podwójne widzenie spowodowane jest początkowym stadium zaćmy.

Biorąc pod uwagę obuoczny problem tego rodzaju, diagnoza nie jest już taka prosta i bardzo często problemy ze wzrokiem są wywołane innymi chorobami. Te mogą być natury neurologicznej, tarczycowej czy naczyniowej. Właśnie dlatego okulista musi działać wtedy w ścisłej współpracy z neurologiem czy endokrynologiem.

Leczenie podwójnego widzenia dobierane jest indywidualnie, patrząc na stadium zaawansowania zaburzenia oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Czasem wystarczą okulary korekcyjne, innym razem konieczna będzie wielomiesięczna rehabilitacja ortoptyczna a w skrajnych przypadkach może nawet zabiegi chirurgiczne.

Pamiętajmy, że podwójne widzenie należy zgłaszać niezwłocznie okuliście, zaraz po pojawieniu się niepokojących symptomów. To nie tylko wada, która nie pozwala normalnie funkcjonować, ale także być może objaw groźnej dla życia pacjenta choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.