Czym jest dieta eliminacyjna?

Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z jadłospisu określonego produktu lub grupy produktów. Powody wprowadzenia diety eliminacyjnej są różne, może to być konieczność wynikająca z nietolerancji danego składnika lub też alergii na określony produkt w diecie. Czasami również jest to kwestia wyboru wynikająca z przekonań ideologicznych bez wyraźnego wskazania medycznego, np. dieta wegetariańska, wegańska.

Na skutek zmian jakie zachodzą w naszym codziennym życiu, takich jak: stres, nałogi, zmienne żywienie, zmiany środowiskowe możemy nabywać nietolerancji na pewne składowe diety. Alergie czy nietolerancje mogą manifestować się w różny sposób, zależnie od czynnika wywołującego. Alergie mogą towarzyszyć już od dzieciństwa i trwać kilka lat lub całe życie. Mogą być natychmiastowe, czyli IgE-zależne oraz opóźnione, czyli IgG-zależne. Dieta eliminacyjna polega na usunięciu czynnika szkodliwego dla naszego organizmu i korzystaniu jedynie z produktów bezpiecznych i odżywczych. Jeśli dieta wymaga usunięcia wielu składników, pomocny w jej skomponowaniu będzie dietetyk kliniczny.

Dietetyk kliniczny – dla kogo?

Jeśli masz charakterystyczne objawy dla schorzeń typu celiakia, nietolerancja laktozy, fruktozy, SIBO i zanim wprowadzisz dietę eliminacyjną na własną rękę- wykonaj odpowiednią diagnostykę. Jeśli Twoje objawy są niespecyficzne i np. towarzyszą Ci ogólne bóle brzucha, bóle głowy – skontaktuj się z odpowiednim specjalistą-lekarzem, pomocny może być też dietetyk kliniczny.

Wskazówki ułatwiające korzystanie z diety eliminacyjnej

  1. Pierwszą istotną kwestią jest dokładne czytanie etykiet produktów podczas zakupów, aby skutecznie unikać produktów niewskazanych. W przypadku celiakii zaleca się kupowanie produktów ze znakiem przekreślonego kłosa-mamy wtedy pewność, że produkt jest całkowicie pozbawiony glutenu.
  2. W przypadku alergii krzyżowych pamiętaj o unikaniu obu potencjalnie uczulających składników np. jeśli masz alergię na białko mleka krowiego zaleca się też unikać mleka koziego, owczego. Z kolei, jeśli nie możesz jeść jaj kurzych to zaleca się również eliminację również jaj przepiórczych.
  3. Kiedy zastępujesz poszczególne produkty, np. mięso czy mleko decydując się na dietę wegetariańską czy dietę wegańską, poszukaj jak najlepszego jakościowo zamiennika, np. wybieraj napoje roślinne wzbogacane w wapń i witaminy. Eliminując mięso wybieraj produkty bogate w białko i zapewniające odpowiednią ilość aminokwasów egzogennych.
  4. Dla bezpieczeństwa, na początku stosowania diety eliminacyjnej, warto skonsultować się z dietetykiem, który zaproponuje odpowiednio zbilansowaną dietę, tak aby nie było w niej niedoborów składników pokarmowych.

 

Dietetyk Poznań

Jeśli potrzebny jest Ci dietetyk w Poznaniu, szczególnie dietetyk kliniczny skontaktuj się z Instytutem Mikroekologii w celu doboru odpowiednich badań i umówienia wizyty u specjalisty oraz opracowaniu indywidualnej diety eliminacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.