Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z jadłospisu określonego produktu lub grupy produktów. Powody wprowadzenia diety eliminacyjnej są różne, może to być konieczność wynikająca z nietolerancji danego składnika lub też alergii na określony produkt w diecie. Czasami również jest to kwestia wyboru wynikająca z przekonań ideologicznych bez wyraźnego wskazania medycznego, np. dieta wegetariańska, wegańska.
Na skutek zmian jakie zachodzą w naszym codziennym życiu, takich jak: stres, nałogi, zmienne żywienie, zmiany środowiskowe możemy nabywać nietolerancji na pewne składowe diety. Alergie czy nietolerancje mogą manifestować się w różny sposób, zależnie od czynnika wywołującego. Alergie mogą towarzyszyć już od dzieciństwa i trwać kilka lat lub całe życie. Mogą być natychmiastowe, czyli IgE-zależne oraz opóźnione, czyli IgG-zależne. Dieta eliminacyjna polega na usunięciu czynnika szkodliwego dla naszego organizmu i korzystaniu jedynie z produktów bezpiecznych i odżywczych. Jeśli dieta wymaga usunięcia wielu składników, pomocny w jej skomponowaniu będzie dietetyk kliniczny.
Dietetyk kliniczny – dla kogo?
Jeśli masz charakterystyczne objawy dla schorzeń typu celiakia, nietolerancja laktozy, fruktozy, SIBO i zanim wprowadzisz dietę eliminacyjną na własną rękę- wykonaj odpowiednią diagnostykę. Jeśli Twoje objawy są niespecyficzne i np. towarzyszą Ci ogólne bóle brzucha, bóle głowy – skontaktuj się z odpowiednim specjalistą-lekarzem, pomocny może być też dietetyk kliniczny.
Wskazówki ułatwiające korzystanie z diety eliminacyjnej
- Pierwszą istotną kwestią jest dokładne czytanie etykiet produktów podczas zakupów, aby skutecznie unikać produktów niewskazanych. W przypadku celiakii zaleca się kupowanie produktów ze znakiem przekreślonego kłosa-mamy wtedy pewność, że produkt jest całkowicie pozbawiony glutenu.
- W przypadku alergii krzyżowych pamiętaj o unikaniu obu potencjalnie uczulających składników np. jeśli masz alergię na białko mleka krowiego zaleca się też unikać mleka koziego, owczego. Z kolei, jeśli nie możesz jeść jaj kurzych to zaleca się również eliminację również jaj przepiórczych.
- Kiedy zastępujesz poszczególne produkty, np. mięso czy mleko decydując się na dietę wegetariańską czy dietę wegańską, poszukaj jak najlepszego jakościowo zamiennika, np. wybieraj napoje roślinne wzbogacane w wapń i witaminy. Eliminując mięso wybieraj produkty bogate w białko i zapewniające odpowiednią ilość aminokwasów egzogennych.
- Dla bezpieczeństwa, na początku stosowania diety eliminacyjnej, warto skonsultować się z dietetykiem, który zaproponuje odpowiednio zbilansowaną dietę, tak aby nie było w niej niedoborów składników pokarmowych.
Dietetyk Poznań
Jeśli potrzebny jest Ci dietetyk w Poznaniu, szczególnie dietetyk kliniczny skontaktuj się z Instytutem Mikroekologii w celu doboru odpowiednich badań i umówienia wizyty u specjalisty oraz opracowaniu indywidualnej diety eliminacyjnej.
Dodaj komentarz