Ile osób cierpi na bóle kręgosłupa?

Czy wiesz, że około 98% dorosłych Polaków przynajmniej raz odczuwało ból pleców? Oczywiście tego rodzaju dysfunkcja nie zawsze wiąże się z poważnym schorzeniem, a dolegliwości bólowe mogą być wywołane zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym, złą pozycją podczas snu czy zbyt długim spędzaniem czasu w pozycji stojącej. Okazuje się jednak, że ortopedzi to jedni z najbardziej obleganych specjalistów, ponieważ bóle kręgosłupa pojawiają się również jako objaw groźnej dysfunkcji.

Ból kręgosłupa może być o różnym nasileniu, czasem pojawia się stale, innym razem tylko cyklicznie. Sam ból może być silny, umiarkowany, stały albo promieniujący i narastający. Nierzadko prowadzi do unieruchomienia pacjenta i niemożności normalnego funkcjonowania.

Ból kręgosłupa to w większości przypadków niestety efekt wad postawy, a te rozwijają się u Polaków już w wieku dziecięcym. Bagatelizowane przez lata, brak prowadzenia profilaktyki prozdrowotnej, a nawet brak właściwej diagnozy doprowadza do stanów skrajnych, w których koniecznością i jedynym ratunkiem pozostają już tylko operacje kręgosłupa.

Nieco rzadziej ból kręgosłupa wywołany jest stanami zwyrodnieniowymi, jakie powstają w procesie naturalnego starzenia się organizmu. Tego rodzaju dolegliwość to najczęściej problem seniorów, a pomoc w uzyskaniu ulgi niesie im nierzadko poradnia neurochirurgiczna. Warszawa na szczęście posiada co najmniej kilka profesjonalnych placówek medycznych, w których takowe funkcjonują.

Pamiętajmy, że ból kręgosłupa może też pojawić się nagle i wcale nie musi być następstwem schorzeń, które rozwijają się przez długie lata. Do takich możemy zaliczyć ból wynikający z urazów, na przykład poprzez upadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.