Jak odstraszyć niechciane gołębie?

Gołębie są utrapieniem przede wszystkim mieszkańców wielkich miast – tam żyje ich co najmniej kilkadziesiąt tysięcy. Wpływ na to mają głównie dobre warunki do ich bytowania a sprawy nie ułatwia fakt ich notorycznego dokarmiania przez właścicieli posesji.

Niechciane gołębie stwarzają problem przede wszystkim na dużych osiedlach, w blokowiskach. To właśnie tam przesiadują na gzymsach, parapetach i tworzą nierzadko gniazda na balkonach, skutecznie je przy tym zabrudzając. Trzeba przy tym nadmienić, iż ptasie odchody o nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny – okazuje się, iż w gołębich odchodach bytują groźne dla ludzkiego zdrowia pasożyty i bakterie.

Walkę z ptakami podjęły już jakiś czas temu wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Te inwestują z systemy, które nie pozwalają gołębiom na przesiadywanie na terenach blokowisk. Skuteczny odstraszacz gołębi to na przykład Birdsystem, który montuje się na elementach, na których najczęściej przesiaduje ptactwo. System kolców przyczepianych do elewacji czy parapetów nie pozwala gołębiom nawet się do nich zbliżyć. Co ważne, jest to metoda skuteczna i ekologiczna oraz w pełni bezpieczna dla gołębi – nie odnotowano jeszcze żadnej skargi, której istotą miałoby być stwarzanie zagrożenia dla zdrowia czy życia tego gatunku ptaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.