Naturalny parkiet drewniany – czy to dobry wybór?

Eksperci potwierdzają, że nie ma lepszej podłogi, niż tej, która została wykonana z naturalnego surowca. Drewno jest przecież jednym z najstarszych, jednocześnie najtrwalszych materiałów budowlanych. Z powodzeniem powstają z niego domy, które trwają w swojej doskonałości co najmniej kilkadziesiąt lat. Tym bardziej podłoga z drewna sprawdzi się świetnie w warunkach mieszkalnych. Aby tak jednak było, warto wybrać deski, uwzględniając co najmniej kilka czynników.

 

Jakie drewno na podłogę?

Świetnie sprawdza się drewno egzotyczne, bo jest najbardziej twarde, dzięki czemu trwałe. Oczywiście ceny podłóg drewnianych tego rodzaju są bardzo wysokie, inwestor szuka więc dobrych alternatyw. Równie dobrze sprawdzi się nasz rodzimy dąb, który wykazuje podobne właściwości, jednocześnie jest znacznie tańszy. Jeśli mamy jednak odpowiedzieć na pytanie „deska czy panel„, odpowiadamy, że z całą pewnością naturalna deska. Dobrym rozwiązaniem mogą być również panele fornirowane, z naturalną warstwą drewna, które może być poddane lakierowaniu bądź woskowaniu. Dzięki temu spełnia wszelkie właściwości drewnianego parkietu, przy tym zachowujemy oszczędność finansową. Pamiętajmy również, by zwracać uwagę na konieczność dbania o podłogę z drewna.

 

Jaka podłoga drewniana sprawdzi się najlepiej?

Oczywiście ta, która nada wyjątkowy, przytulny charakter i tutaj możemy mówić o naturalnym parkiecie drewnianym. Panele fornirowane dają dokładnie taki sam efekt wizualny, natomiast wykazują większe walory w zakresie codziennego użytkowania takiej podłogi.

Wszystko dlatego, że tego rodzaju deski są trwałe, odporne na ścieranie, rysowanie, wodę czy ciężar, do tego w przypadku zniszczenia nie ma konieczności cyklinowania całości. Wystarczy renowacja jedynie elementu, który tego wymaga. W przypadku parkietu drewnianego niestety musimy wykonać praktycznej generalny remont całej podłogi.

 

Dopasowanie do stylu aranżacji

Okazuje się, że drewno jest materiałem uniwersalnym. Świetnie pasuje do aranżacji klasycznych, ale też tych skandynawskich czy retro. Coraz częściej parkiety wybierane są także do aranżacji w stylu nowoczesnym czy glamour. Pamiętajmy, że producenci oferują nam dzisiaj tak wiele różnych rozwiązań, struktur czy kolorów, że podłogę można dobrać wedle indywidualnego gustu, potrzeb oraz preferencji. Światowe trendy wskazują, że modna jest deska szczotkowana, bejcowana w barwach szarości. Z praktycznego punktu widzenie nie powinno wybierać się podłóg ciemnych, ponieważ trudniej utrzymać ją w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.