Profilaktyczna wizyta u ortopedy – czy naprawdę niezbędna?

Zgodnie z rekomendacjami Narodowego Funduszu Zdrowia, każdy z nas powinien raz w roku udać się na profilaktyczną wizytę do ortopedy. Takie jednak nie są obowiązkowe, a kolejki do tych specjalistów są tak długie, że oczekiwanie na wizytę trwa co najmniej kilka miesięcy. Obowiązkowo do ortopedy udajemy się jedynie z noworodkiem na tzw. sprawdzenie bioderek. Później gabinety ortopedów omijamy z daleka, dlatego też większość polskiego społeczeństwa zmaga się chociażby z wadami postawy. Okazuje się, że kontrole ortopedyczne są potrzebne i to już od najmłodszych lat.

Dlaczego warto korzystać z usług ortopedy?

Czy wiesz, że to właśnie u kilkulatków powstają pierwsze wady postawy, a uczniowie szkół podstawowych borykają się z nimi nagminnie? Najczęściej jednak problem ten nie jest nawet zauważalny, ponieważ wady w początkowej fazie rozwoju nie dają żadnych objawów. Są za to zagrożeniem w przyszłych latach, kiedy w fazie zaawansowanej występują jako zwyrodnienia. Mówić możemy też o dyskopatii, która jest zresztą najczęściej diagnozowaną dysfunkcją u osób dorosłych. Wtedy też przydaje się dobry ortopeda. Warszawa na szczęście posiada liczne placówki, w których tacy medycy przyjmują. Jeśli choroba postępuje, konieczne jest wdrożenie inwazyjnego leczenia, nierzadko jest to nawet operacja chirurgiczna.

Właśnie dlatego, by zapobiegać takim następstwom, tak istotna jest profilaktyka ortopedyczna. Jeśli nie chcemy oczekiwać w długich kolejkach, z pomocą przychodzi prywatna poradnia ortopedyczna. Warszawa oferuje co najmniej kilka tego rodzaju, renomowanych klinik, w których pracują najlepsi specjaliści.

Musimy uświadomić sobie, że profilaktyczne wizyty u ortopedy są niezbędne, by zachować pełne zdrowie. Siedzenie w złych ławkach szkolnych, praca fizyczna, brak ruchu czy długa pozycja stojąca nie sprzyja odpowiedniej postawie. To najczęstsze przyczyny pojawiających się w tak wzmożonej ilości problemów ortopedycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.