Rachunkowość uproszczona w małej firmie

Małe firmy, których przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 1 200 000 euro mogą prowadzić swoja rachunkowość w systemie uproszczonym. W praktyce rachunkowość uproszczona to nic innego jak księga przychodów i rozchodów. Warto przy tym dodać, że z form tej mogą korzystać zarówno osoby fizyczne jak i spółki cywilne, jawne czy partnerskie.

Rachunkowość zgodnie ze wspomnianą metodą opiera się głównie na ewidencjonowaniu wszelkich przychodów, jakie uzyskała firma w każdym miesiącu roku rozliczeniowego oraz kosztów, jakie poniosła z tytułu prowadzenia swojej działalności.

Okazuje się, że rachunkowość tego rodzaju chociaż najłatwiejsza to stwarza szereg problemów właścicielom firm. Wynika to z faktu ogromnej biurokracji, licznych deklaracji, jakie należy przedstawiać Urzędowi Skarbowemu i oczywiście pieczołowitej skrupulatności w prowadzeniu i archiwizacji wszelkich rachunków, faktur i innych dokumentów świadczących o inwestowaniu bądź ponoszeniu strat z tytułu prowadzonej działalności. Jeśli dojdą to tego rozliczenia z pracownikami i wszelkie kwestie kadrowe może okazać się, że właścicielowi zabraknie w rezultacie czasu na rzeczywiste zajmowanie się firmą.

Właśnie z tego powodu zarządzający firmami coraz częściej korzystają ze współpracy zewnętrznej wybierając na przykład biura rachunkowe Olsztyn, takie jak Stencel. Podobne są oczywiście dostępne w całej Polsce a proponowane przez nie usługi są najczęściej do siebie zbliżone. Wydaje się, iż wynajęcie biura rachunkowego to doskonały pomysł tym bardziej, że zyskujemy pewność i bezpieczeństwo o należyte rozliczania firmy i nie narażamy się na problemy z fiskusem czy innymi urzędami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.