Ciągłe zmęczenie, brak energii i senność? Co robić?

Na pewno każdy z nas przynajmniej raz w życiu odczuwał zmęczenie, senność w ciągu dnia, osłabienie lub brak energii. Zwykle potrafimy wskazać ich przyczynę, np. brak wystarczającej ilości snu lub przepracowanie. Jednak spadek formy, który pojawia się często lub długo utrzymuje, może być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernej senności i braku energii?

  • Niedoczynność tarczycy – uczucie senności, osłabienie, zmęczenie i gorsza tolerancja wysiłku mogą wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy.
  • Zaburzenia na tle psychicznym – wiele zaburzeń psychicznych może prowadzić do trudności z zasypianiem, bezsenności lub częstych wybudzeń w nocy. Jednym z nich jest depresja, w której obok zaburzeń snu występuje obniżony nastrój, zaburzenia łaknienia, dominujące uczucie zmęczenia i braku energii, utrata zainteresowań i brak odczuwania przyjemności.
  • Przewlekła niewydolność serca –znużenie, wzmożona męczliwość i słaba tolerancja wysiłku mogą być objawami niewydolności serca.

Co robić, gdy pojawią się zmęczenie, senność, osłabienie i brak energii?

W momencie pojawienia się zmęczenia, senności, osłabienia lub braku energii powinieneś posłuchać swojego organizmu i po prostu odpocząć. Jednak odpoczynek niewiele pomoże, jeżeli zmęczenie jest znacznie nasilone, trwa długo lub nawraca. W takiej sytuacji powinieneś udać się do lekarza internisty . Konieczne jest wykonanie podstawowych badań diagnostycznych, aby poznać przyczynę występujących dolegliwości i rozpocząć odpowiednie leczenie.  Jeżeli zmęczenie i osłabienie są spowodowane chorobami przewlekłymi, konieczne jest odpowiednie leczenie.

Gdzie przyjmuje internista w Poznaniu (internista Jeżyce/internista Grunwald)?

Należy pamiętać, że podczas wizyty lekarskiej obojętnie czy to będzie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czy też prywatnie, pacjenci powinni mieć wykonane takie same badania, dotyczy to również wizyty u internisty. Poznań oferuje wiele placówek medycznych, w których można otrzymać pomoc internistyczną. Jedną z takich placówek na terenie Poznania jest Instytut Mikroekologii, który oprócz  szerokiego wachlarza usług medycznych umożliwia również odbycie konsultacji lekarskich, w tym u lekarza internisty (Poznań, ul. Sielska 6). W celu umówienia się na konsultację należy skontaktować się bezpośrednio z rejestracją pod nr tel. (61) 862 63 35.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.