Asperger to stosunkowo nowa jednostka kliniczna bowiem rozpoznano ją dopiero pod koniec lat 80-tych XX wieku. Wcześniej zaburzenia na tle neurologicznym uznawano za autyzm bądź po prostu za wyjątkowe cechy charakteru dzieci. Dzisiaj wiadomo już na pewno, że asperger jest dużo bardziej łagodna odmianą autyzmu jednak tak samo wymaga wzmożonej terapii. Zaburzenia, które dotyczą przede wszystkim nawiązywania relacji społecznych, ale również motoryki ruchu czy mowy mogą być skutecznie niwelowane.
Aby zrozumieć, na czym polega różnica pomiędzy autyzmem a aspergerem należy przyjrzeć się dokładnie objawom obu zaburzeń. W przypadku autyzmu, rozwój umysłowy może być spowolniony, komunikacja może nie odbywać się wcale, poważnie zaburzony jest też kontakt ze społeczeństwem. Dzieci autystyczne cechuje też duża emocjonalność – wybuchy złości, agresji, brak empatii, fobie czy zaburzenia snu to norma.
Zespół aspergera jest natomiast dużo bardziej łagodny. Owszem, występują zaburzenia ruchu czy mowy natomiast nigdy nie w tak dużym stadium. Jeśli rodzice wybiorą dla malucha przedszkole dla dzieci z zespołem aspergera, w którym odbywać się będzie jest odpowiednia terapia to istnieje ogromna szansa na zniwelowaniu objawów zaburzeń do minimum. W przypadku aspergera jest to zresztą znacznie łatwiejsze, bo wszystkie dysfunkcje nie występują w tak dużej intensywności.
Dodaj komentarz