Spotify jest jedną z największych firm na świecie i jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek. Pojawienie się tej firmy na rynku muzycznym zmieniło wszystko: społeczeństwo słucha więcej muzyki, a nielegalne ściąganie praktycznie już nie istnieje. Jednak po przyjrzeniu się tej firmie można zauważyć, że nie jest tak różowo.
Kto założył Spotify?
Na początku warto zainteresować się historią związaną z założeniem Spotify. Jednym z założycieli tej platformy streamingowej jest Daniel Ek, a jednym z udziałowców jest Sean Parker. Obaj panowie związani są z zarządzaniem sieciami typu peer-to-peer, czyli tzw. torrentami.
Założenie Spotify było w takim razie strzałem w kolano, gdyż ilość nielegalnie ściągniętych utworów muzycznych znacząca spada od paru lat. Eksperci wskazują, że to właśnie rozwój takich serwisów jak Spotify znacząco się do tego przyczynił.
Dlaczego Spotify nie jest bogatą firmą?
Spotify istnieje od 2008 roku i wciąż nie jest rentowny. Dziesięć lat bez zysku! Koncern utrzymywał się przede wszystkim dzięki inwestorom, którzy wykładali niemałe pieniądze na rozwój firmy.
Dlaczego Spotify nie przynosi zysku? Ponad 70 procent dochodu z abonamentów trafia z powrotem na rynek muzyczny. Jest to naprawdę niesamowita kwota. Podniesienie abonamentów nie jest opłacalne dla Spotify, gdyż użytkownicy od razu przeniosą się do innych serwisów streamingowych.
Czy zarabianie na Spotify jest opłacalne dla artystów muzycznych?
Można pomyśleć, że skoro 70 procent dochodów trafia do artystów, to ich sytuacja finansowa jest stabilna i pozwala im na nieskrępowane tworzenie muzyki. W końcu 70 procent z ponad 5 miliardów euro dochodu to naprawdę sporo. Jednak te pieniądze nie trafiają do kieszeni muzyków.
Jedynie 12 procent z części oddawanej branży muzycznej trafia do artystów. Reszta ląduje na kontach twórców, pośredników, dystrybutorów, radiostacji, marketingowców itp. Do tego dochodzi niska cena za każde odtworzenie — jest to mniej niż jedna złotówka. Za jedno odtworzenie Spotify płacie 0,0075 złotego. Sprawia to, że zarabianie na Spotify nie jest takie łatwe, jak się wydaje.
Dodaj komentarz