Czym karmić gołębie?

Okazuje się, że to chleb, którym zresztą dokarmiamy większość gatunków ptactwa jest dla nich najbardziej szkodliwy. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że o ile zimujące kaczki czy łabędzie należy dokarmiać, ponieważ o tej porze roku bardzo trudno znaleźć im odpowiednie pożywienie tak w przypadku na przykład gołębi miejskich nie można wręcz tego robić.

Gołębie, które osiedliły się w miastach z łatwością same znajdują sobie pożywienie, chociażby na chodnikach czy przy osiedlowych śmietnikach. Wysypując chleb na trawnik możemy im tylko zaszkodzić. Według ornitologów najgorszy jest chleb spleśniały oraz bardzo świeży. Jeśli już koniecznie chcemy pomóc ptaków zostawiajmy chleb wysuszony bądź czerstwy. W innym przypadku bardzo szybko doprowadzimy do przewlekłej choroby ich przewodu pokarmowego – chleb pleśnieje w ich wnętrznościach powodując chorobę zwaną kwasicą. To przez nią gołębie odchody zawierają w sobie ogromne pokłady niebezpiecznych dla zdrowia a nawet życia ludzi bakterii, toksyn i pasożytów.

Jeśli już koniecznie chcecie pomóc ptakom i zastanawiacie się, czym karmić gołębie podpowiadamy, że w tym celu najlepiej sprawdzą się ziarna, takie jak proso, siemię lniane, zboże, pszenica, jęczmień czy żyto. Gołębie miejskie bardzo lubią tez groch, soczewicę oraz soję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.