Jak obniżyć koszty ogrzewania domu?

Wybierając odpowiedni dla naszego domu system ogrzewania przeważnie stawiamy na koszty generowania ciepła w długim okresie oraz ekologiczność. Na szczęście jest dzisiaj wiele sposobów na to, by domowy budżet nie ucierpiał z powodu ogrzewania a tym samym, zwiększania komfortu mieszkania domowników.

Przede wszystkim nad systemem ogrzewania należałoby się zastanowić już na etapie projektowania domu, bo to właśnie wtedy będzie planowany rozkład centralnego ogrzewania oraz miejsce, które przeznaczymy na kotłownię.

Pamiętajmy, że znaczenie ma też piec i najlepiej wybierać żeliwne, które utrzymują ciepło jeszcze przez długi czas. Chcąc wpływać na komfort użytkowania pieca powinniśmy zdecydowanie wybierać te zautomatyzowane, z podajnikami. Dzięki temu obsługa będzie odbywać się jedynie co kilka dni a piec będzie działał sprawnie na podstawie ustalonych przez nas parametrów.

Wracając do samych kwestii ogrzewania domu i generowania oszczędności z tego tytułu musimy wspomnieć o kilku podstawowych czynnikach, dzięki których możliwe będzie zachowanie sporej sumy gotówki. W rozliczeniu rocznym będą to naprawdę duże oszczędności.

Przede wszystkim nigdy nie wygenerujemy żadnych oszczędności jeśli nasz dom będzie ogrzewać piec stary nawet jeśli działa sprawnie. Okazuje się, że koszty ogrzewania domu będą niższe jeśli kocioł nie będzie miał więcej aniżeli 15 lat tak więc właśnie co tyle lat czeka nas wymiana tego urządzenia. Co więcej, warto przynajmniej raz w roku zorganizować przegląd techniczny pieca – czy wiecie, że nawet drobna usterka czy wada może przyczyniać się do zmniejszania jego wydajności aż o 5%?

Ciekawostką jest tez fakt, iż na oszczędności z tytułu ogrzewania wpływać będzie wietrzenie mieszkania. Tak to prawda o ile będziemy dokonywać tego dwa razy dziennie przez 5 minut. Pamiętajmy, by podczas tej czynności zawory termostatyczne przy grzejnikach były zamknięte. Zadbaj też o szczelne okna i drzwi – to najczęściej występująca przyczyna uciekania ciepła z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.