Jak obsługiwać podesty ruchome?

Podesty ruchome to coraz częściej używany sprzęt w magazynach czy na placach budowy. Pozwalają na wykonywanie obowiązków zawodowych na określonej wysokości. Okazuje się jednak, że aby móc obsługiwać tego rodzaju sprzęt (zaliczany zresztą do maszyn budowlanych) koniecznym jest zdobycie określonych uprawnień.

Zdobycie niezbędnych uprawnień pozwala przede wszystkim obsługiwać podesty ruchome w pełnym bezpieczeństwie dla samych pracowników jak i osób przebywających w jego pobliżu. Kursy, które są w tym przypadku niezbędne można łatwo znaleźć wpisując w wyszukiwarkę dowolne hasło typu „obsługa podesty ruchome”. W Polsce działa wiele autoryzowanych ośrodków, takich jak na przykład Gizo, które takowe szkolenia oferują.

Sam kurs trwa nie więcej niż 14 dni a kursant poznaje na nim tajniki nie tylko bezpieczeństwa obsługi tego rodzaju sprzętu, ale również praktyczne aspekty pracy przy wykorzystaniu podestów ruchomych. Każdy kurs kończy się egzaminem, zgodnie z wytycznymi Urzędu Dozoru Technicznego. Jego pozytywny wynik to pewność zdobycia uprawnień i certyfikatu, jaki wydawany jest przez Ministerstwo Gospodarki.

Warto wiedzieć, że kursy na obsługę podestów ruchomych organizowane są zgodnie z ich kategorią a przyszły operator tego typu sprzętu musi wybrać odpowiedni biorąc pod uwagę swoje przyszłe obowiązki zawodowe. Tym samym, może wybrać kurs na podesty przejezdne wolnobieżne bądź podesty masztowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.