Jak odnowić starą komodę

Już od kilku sezonów panuje moda na postarzane meble. Z namiętnością więc malujemy na biało komody i przecieramy je, by nabrały wyglądu, zgodnie z którym są „nadgryzione zębem czasu”. Niektórzy stawiają  jednak na prawdziwe antyki, bo cenią sobie ponadczasowy styl. Antyczna komoda w eklektycznym klimacie wygrywa z meblościanką z płyty, która tylko wygląda na drewnianą bez dwóch zdań.

Okazuje się również, że antyki należy odnawiać. Renowacja mebli musi jednak odbywać się zgodnie z pewnymi zasadami. Jeśli komoda jest stara i rzeczywiście jest antykiem, to raczej odradzamy jej naprawę czy renowację samodzielnie. Musimy wziąć pod uwagę, że odnawianie w takim przypadku jest oczywiście możliwe, ale musi zostać zrealizowane przez fachowca. W przypadku antyków musi zostać zachowane dzieło twórcy w całości. Nie można go zmieniać, można jedynie uwydatniać piękno, ale zawsze według wizji prekursora. Jeśli antyk zostanie zmieniony i przybierze zupełnie inną wersję od tej pierwotnej, to niestety straci swoją wartość. A tego z całą pewnością nie chciałby właściciel mebla. Pamiętajmy, że antyki są nierzadko inwestycją. Kosztują kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do tego są tak trwałe, że z powodzeniem mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom. Każdego roku są cenne coraz bardziej.

Doradzamy więc, by renowacja mebli drewnianych była wykonywana przez ekspertów. Z każdym innym meblem możemy poradzić sobie sami. Nawet jeśli zepsujemy starą komodę ze sklejki, raczej nie będzie nam jej żal.

W każdym przypadku do tego rodzaju zadania dobrze się przygotujmy. Niezbędne jest na pewno odwiedzenie sklepu z profesjonalnym sprzętem i materiałami. Zawsze używajmy produktów najwyższej jakości, bo oszczędności mogą doprowadzić do fiaska i mebel będzie trzeba wyrzucić.

Każda renowacja musi przebiegać krok po kroku. Najpierw trzeba dokładnie wyczyścić mebel, jeśli to konieczne zedrzeć stary lakier. Dopiero później można naprawiać usterki i odnowić tak, by wyglądał na całkiem nowy. Jeśli zrobimy to z dokładnością, to tym samym meblem, ale w zupełnie nowej odsłonie będziemy mogli cieszyć się przez kolejne lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.