Co powinny zapewniać okna dachowe?

Zagospodarowanie poddasza jako dodatkowe pomieszczenie mieszkalne staje się coraz bardziej popularne. Dobrze zagospodarowane poddasze nie może obejść się bez okien dachowych, które musi spełniać odpowiednie warunki. Wbrew pozorom wybór takich okien nie jest łatwą decyzją.

Przed ostatecznym zakupem okien dachowych należy rozważyć głównie funkcje, jakie mają pełnić takie okna. Ze względu na zagospodarowanie powierzchni poddasza istotny jest odpowiedni dopływ światła, który zapewni normalne funkcjonowanie w dzień. W przypadku źle dopasowanych okien dachowych funkcjonowanie w takim pomieszczeniu może być uciążliwe i będzie wymagać korzystania z oświetlenia w dzień.

Kolejnym czynnikiem, który powinny spełniać okna dachowe, jest możliwość wietrzenia pomieszczeń. Szczególnie latem ma to ogromne znaczenie, ponieważ latem dach nagrzewa się do słońca. W wyniku czego występuje równie wysoka temperatura w pomieszczeniu, co znacząco wpływa na brak komfortu użytkowania takiej przestrzeni.

Okna dachowe podobnie jak w przypadku innych okien muszą chronić przed temperaturą zewnętrzną. Szczególnie ochrona przed temperaturą jest zauważalną zimą. Jeśli jest nie wystarczająca, to może wydostawać się na zewnątrz ciepło. Dodatkowo może gromadzić się woda, w wyniku czego pojawi się lód na szybie.

Ostatnim kluczowym czynnikiem dla okien dachowych jest ochrona, przed hasałem napływającym z zewnątrz. Jest to wyjątkowa cecha okien dachowych, ponieważ wbrew obiegowej opinii również na poddaszu słychać hałas, którego źródła znajdują kilka pięter niżej. Podobnie w przypadku ptaków oraz samolotów taka właściwość zapobiega napływowi hałasu z otoczenia.

W przypadku materiału, z jakiego są wykonane okna, występuje całkowita dowolność. Zarówno okna wykonane z PCV, jak i okna drewniane cechują zbliżone parametry. Dlatego zastanawiając się, czy wybrać okna PCV, czy okna drewniane Poznań warto kierować się parametrami okien oraz ich głównymi parametrami, ponieważ zakup okien dachowych to inwestycja na wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.