Z jakiego drewna robi się zabawki?

Drewniane klocki, konik na biegunach, pojazdy z drewna i drewniane instrumenty. To tylko niektóre z popularnych od lat zabawek, po które chętnie sięgają nasze dzieci. Cieszą się z tego rzecz jasna rodzice, bo drewno jest przecież z pełni bezpiecznym surowcem. Jako jedyne jest ekologiczne, sprzyja środowisku, nie stwarza zagrożeń dla najmłodszych. Co więcej, drewniane zabawki są mocne i trwałe, nie ma ryzyka, że dziecko się nimi skaleczy czy połknie małe elementy. Warto też wiedzieć, że są to najczęściej proste gadżety, które wymagają pobudzenia wyobraźni do zabawy. Właśnie dzięki temu nigdy się nie nudzą.

Zabawki kreatywne, które zrobisz samodzielnie

Jeśli chcesz obdarować swoją pociechę ekologiczną, bezpieczną zabawką, wcale nie musisz wydawać kroci. Fakt, że zabawki z drewna są nierzadko sporo droższe od tych plastikowych, ale liczy się tutaj przede wszystkim jakość.

Można jednak pokusić się o samodzielne wykonanie takiego gadżetu. Niejednokrotnie wystarczy drewniana deska, drewniane kółeczka i sznurek. Jeśli tylko wywiercimy w desce dziurkę i przyczepimy kółka to może okazać się, że właśnie stworzyliśmy najlepszy pojazd dla naszego malucha.

Właśnie w taki prosty sposób powstają zabawki drewna. Niegdyś się je strugało z jednej bryły. Dzisiaj wykorzystuje się wyrzynarki i szlifierki. Istota jednak pozostaje taka sama. Wszystkie elementy muszą być idealnie gładkie, nie mogą posiadać żadnych ostrych krawędzi. Chodzi o to, by zachować pełne bezpieczeństwo w czasie zabawy.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim na rodzaj drewna. Jeśli chcemy, by zabawka służyła następnym pokoleniom, to musimy wybrać drewno najlepszej jakości.

Drewno, z jakiego wykonana jest zabawka nie może być świeże, bo wtedy będzie mokre. Musimy wiedzieć, że proces suszenia drewna trwa nawet kilka lat. Ponadto, nie może być nazbyt żywiczne (to przede wszystkim drewno z drzew iglastych).

Do obróbki najlepiej nadają się drewna miękkie, jak sosna. Wiele zależy jednak od gadżetu, jaki mamy podarować dziecku. Jeśli nabywamy czy chcemy samodzielnie zrobić konia na biegunach, to lepiej, by miał on bieguny z najtwardszego drewna, które nie ulegnie tak szybko zniszczeniu. Ciekawostką jest jednak fakt, iż drewno miękkie jest najczęściej wykorzystywane do produkcji zabawek, chociaż jest bardziej narażone na pęknięcia czy łuszczenie. Okazuje się natomiast, że właściwości tego surowca są tak dobre, że nierzadko wnuczki bawią się zabawkami swoich dziadków.

Stolarze, którzy trudnią się lokalną produkcją ekologicznych zabawek przyznają, że jednak najczęściej wyrabia się je z wymienionej wyżej sosny. Doskonale nadaje się również drewno lipy czy topoli. Oczywiście, tak naprawdę do wykonania zabawek tego rodzaju dobre będzie każde drzewo. Trzeba tylko sprawdzić, czy na pewno jest zdrowe.

Jeśli sami nie posiadamy umiejętności ani weny do samodzielnego tworzenia zabawek z drewna to warto takowe zakupić. Wybierajmy jednak sprawdzonych sprzedawców, idealnie będzie, jeśli będą to producenci z Polski. Tylko wtedy możemy być pewni dobrej jakości produktu. Edukacyjne zabawki drewniane to świetna inwestycja, bo gadżety tego typu pobudzają wyobraźnię i nigdy się nie nudzą. Raz wydane pieniądze szybko się zwrócą, bo gadżet może służyć kolejnym pokoleniom w pełnej sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.