Podłogówka czy ogrzewanie tradycyjne?

Decyzja o wyborze systemu ogrzewania domu czy mieszkania powinna być podjęta już na etapie projektu nieruchomości, przed rozpoczęciem budowy. Okazuje się, że dzisiaj inwestorzy przede wszystkim stawiają na „podłogówkę”. To właśnie ogrzewanie podłogowe jest standardem w zakresie nowoczesnej sztuki budownictwa.

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto?

System ogrzewania podłogowego doceniany jest ze względu na liczne atuty. Można mówić o walorach estetycznych, bo przecież przestrzeń zostaje pozbawiona grzejników na ścianach, co daje szerokie pole do swobodnej aranżacji wnętrz. Ale to nie wszystko. Ciepło generowane jest równomiernie, do tego można mówić o sporych oszczędnościach finansowych. Weźmy pod uwagę chociażby zalety, jakie wykazuje podłoga drewniana na podczerwień – pomieszczenie nagrzewa się szybciej, nie zachodzi tu zjawisko konwekcji. Standardem jest też system wodnego ogrzewania podłogowego, które uznawane jest za najmniej awaryjne. Warto wspomnieć także o tym, że to właśnie „podłogówka” zalecana jest alergikom. To takie ogrzewanie minimalizuje nie tylko unoszenie się w powietrzu kurzu i roztoczy, ale też minimalizuje powstawanie pleśni, grzybów i wszelkich drobnoustrojów.

Ogrzewanie podłogowe nadaje się świetnie, jeśli pod uwagę weźmiemy wybór samej posadzki. Najchętniej wybierane są panele na ogrzewanie podłogowe, które wykazują dobrą izolacyjność i przewodność cieplną. Wybierana też może być naturalna deska podłogowa na ogrzewanie podłogowe, ale również płytki ceramiczne czy gres. Tak naprawdę producenci oferują inwestorom naprawdę wiele rozwiązań, by móc eliminować zjawisko tzw. zimnej podłogi. Ta podgrzewana jest zresztą znacznie bardziej przytulna.

Grzejniki w domu – współczesne inwestycje

 

Deweloperzy coraz rzadziej oferują potencjalnym właścicielom nieruchomości tradycyjny rodzaj ogrzewania wnętrz. Powszechne jest już ogrzewanie podłogowe w kuchniach, łazienkach czy wiatrołapie. W większości przypadku dają wybór w tym zakresie i to właśnie „podłogówka” sprawdza się lepiej, patrząc na całą domową przestrzeń. Według ekspertów budowlanych, koszty inwestycyjne w ramach montażu grzejników są zbliżone do tych, jakie wiążą się z instalacją „podłogówki”. Chodzi tu nie tylko o etap budowy, ale i późniejszej eksploatacji. Nic więc dziwnego, że to ogrzewanie podłogowe wiedzie dzisiaj prym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.