Uniwersalne piece centralnego ogrzewania

Piec co to jedno z tych urządzeń, które trzeba wybierać już na etapie projektu domu i należy to robić bardzo starannie. Zakup odpowiedniego kotła to ogromna inwestycja a samo urządzenie tego rodzaju ma przecież dawać ciepło w każdym pomieszczeniu naszego domu przez wiele lat. Nie ma tu mowy o jakimkolwiek błędzie.

Producenci kotłów oferują nam dzisiaj wiele rodzajów takich sprzętów. Popularne są kotły co gazowe, na węgiel czy na olej. Wiele osób chce nabyć taki piec, który byłby uniwersalny i można byłoby wykorzystywać w nim różne typy opału. Piece centralnego ogrzewania, w których można palić różne typy materiału opałowego to tzw. kotły co wielopaliwowe.

Kotły tego typu nadają się do spalania różnego rodzaju paliw stałych o niewielkim kruszcu, to na przykład ekogroszek czy granulat z trocin. Na tradycyjnym ruszcie można zaś spalać drewno, węgiel i tak naprawdę wszystko, co nadaje się do spalenia. Należy jednak brać pod uwagę zarówno zalety takich kotłów jak i ich wady, bo takie również istnieją.

Warto zauważyć, że palenie różnego opału, niekoniecznie tego typowego dla danego pieca może doprowadzić do szybkiego zanieczyszczenia kotła oraz komina. Wiąże się to w rezultacie z mniejszą wydajnością pieca i koniecznością wykonywania konserwacji w znacznie mniejszych odstępach czasu.

    • ekologiczny węgiel, 22 października 2016, 05:07

    Odpowiedz

    Gratulacje dla autora. Interesujący artykuł,
    a to w dzisiejszych czasach rzadkość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.