Wózki widłowe – jak sprawnie operować ładunkiem?

Na początku trzeba zaznaczyć, iż obsługa wózka widłowego jest możliwa tylko przez osoby, które zostały w tym celu odpowiednio przeszkolone i otrzymały właściwe uprawnienia, które dokumentuje certyfikat. Kurs na wozki widlowe oferowany jest na przykład przez Gizo.pl, firmę, która organizuje specjalne szkolenia biorąc pod uwagę zarówno aspekt teoretyczny samej budowy popularnego widlaka jak i praktyczną obsługę.

Generalnie operowanie ładunkiem na wózku nie jest prawą trudną, wiąże się raczej z pewnym ryzykiem i niebezpieczeństwem – warto pamiętać, że przewożony ładunek waży nie raz kilkanaście ton.

Podstawowym aspektem, na który zwraca się uwagę na szkoleniach jest operowanie samymi widłami, na których umieszczany będzie towar. Uczestnik kursu nauczy się wszelkich manewrów załadunku i rozładunku, prawidłowego umieszczania wideł oraz przemieszczania się samym wózkiem. Pamiętajmy, że na operatorze ciąży ogromna odpowiedzialność i chociaż wózki widłowe są dzisiaj wykorzystywane niemal w każdym magazynie to nadal obowiązują twarde reguły dotyczące ich wykorzystywania. Poruszanie się tego typu pojazdem bez uprawnień może spowodować przewrócenie się wózka czy uszkodzeniem ładunku. Przede wszystkim może również stwarzać zagrożenie dla otoczenia i innych pracowników na hali.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.