Budowa domu krok po kroku

Harmonogram prac w przypadku budowy domu jest kwestią priorytetową. Nie tylko sprawi, że przeprowadzka do nowej nieruchomości odbędzie się w zamierzonym czasie, ale obniży również koszty związane z jej powstawaniem.

Organizacja prac jest niezwykle ważna, przecież większość z nas nie zna się na budowaniu domów. Nierzadko już sam wybór działki czy projektu nieruchomości staje się nie lada kłopotem. Nie zawsze też mamy czas, by angażować się w kolejne etapy budowy osobiście. Pomimo iż nie zawsze budujemy dom osobiście, to z całą pewnością warto posiadać na ten temat wiedzę. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zaplanować nie tylko wydatki, ale też codzienne funkcjonowanie aż do czasu zamieszkania w nowej nieruchomości.

Kiedy załatwiliśmy już wszelkie formalności, na przykład te z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu według wybranego projektu, przychodzi czas na zatrudnienie kierownika budowy i ekipy budowlanej. To właśnie oni powinni określić konkretne etapy powstawania domu. Przyjmując, że posiadamy już gotowy projekt domu i nastąpiła jego adaptacja na działce, a grunt został przebadany, kolejne etapy przebiegają następująco:

Stan zero

Jeszcze nie rozpoczęła się budowa domu, ale należy już ogrodzić cały teren oraz wytyczyć miejsce, w którym konkretnie budynek powstanie. To właśnie tam zostaną zalane fundamenty bryły, a jeśli dom ma posiadać piwnicę, to również założona zostanie izolacja podziemia. Na tym etapie prace nadzorować musi geodeta.

Stan surowy otwarty

Muruje się ściany i kominy, wykonuje stropy oraz schody. To też czas na realizację więźby i pokrycie dachu. Tego rodzaju pracami zajmuje się nie tylko ekipa budowlana pod nadzorem kierownika budowy, ale również ekipa dekarska. Tutaj znajdują się też zadania dla inspektora budowlanego, który dokonuje kontroli zakresu realizacji prac – czy zostały wykonane zgodnie z projektem i w odpowiednim stanie technicznym.

Stan surowy zamknięty

Wtedy montuje się okna i drzwi wejściowe. Tak przygotowany dom może przeczekać zimę.

Czas na instalacje

Kiedy dom stoi już w stanie surowym, otwartym, przychodzi czas na montaż instalacji. Prace tego typu wykonują elektrycy, instalatorzy gazowi i sanitarni. Na tym etapie wykonuje się też tynki oraz szlichty, można też uporządkować już teren wokół domu, łącznie z ogrodem. Podczas kontroli wykonanych zadań należy zrobić próbę działania wszystkich zamontowanych instalacji. Dopiero wtedy do dziennika budowy wpisuje się potwierdzenie odbiorów.

Wykończenie domu

Do wnętrza wchodzi ekipa wykończeniowa. Glazurnik, parkieciarz, stolarz czy brukarz. Wiele zależy od potrzeb i oczekiwań samych właścicieli domu. Wylicza się, że wykończenie pod klucz trwa około dwóch miesięcy. Wtedy można już wynajmować ekipę przeprowadzkową.

Koniec budowy

Pozostaje już tylko złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy oraz wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Właściciele nieruchomości mogą się meldować i zamieszkać w nowiutkim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.