Czy kończy się era płatności gotówką?

W portfelach Polaków znajduje się już blisko 30 milionów kart płatniczych. Chociaż nadal za 60% zakupów płacimy gotówką to przewiduje się, że każdego roku transakcje w tej formie będą coraz bardziej zanikać.


Okazuje się też, że Polacy są żądni technologicznych nowości. Pod tym względem przodujemy patrząc na mieszkańców całego starego kontynentu. Nikt tak jak my nie chce płacić kartami zbliżeniowymi, zegarkami, telefonami czy bransoletkami ze specjalną aplikacją. Jesteśmy też liderem w całej Europie biorąc pod uwagę ilość i wartość transakcji zbliżeniowych – terminale płatnicze są dostępne już w 400 000 punktach na terenie całego naszego kraju. Zakupy opłacane tym sposobem są każdego roku coraz częściej dokonywane, wystarczy spojrzeć na statystyki. Jeszcze w roku 2011 było ich tylko 80 000, rok później już 900 000. W roku 2013 zanotowano natomiast ponad 3 miliony tego rodzaju płatności. Wynika z tego, że rzeczywiście era gotówki może powoli się kończyć. Płatności gotówką są niewygodne dla Polaków, jeśli są inne sposoby, przede wszystkim bardziej komfortowe to czemu by z nich nie skorzystać?
Kolejne pokolenia szybciej akceptują zmiany. Już teraz zauważa się, że po gotówkę sięgają osoby starsze, po 50 roku życia. Wynika to przede wszystkim z przyzwyczajenia, ale też braku zainteresowania nowymi technologiami. To właśnie młodzież jest tą grupą, która w przyszłości może zapomnieć o gotówce. A trzeba przy tym dodać, że banki zachęcają swoich klientów do realizacji transakcji bezgotówkowych oferując pełen pakiet korzyści. I rzeczywiście coraz więcej osób z nich korzysta. Według specjalistów już niedługo płatności bezgotówkowe staną się naszą codziennością a gotówka stanie się muzealnym eksponatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.