Pierwsze zabawki wykonane były z naturalnych materiałów, takich jak glina, skała czy drewno. Archeolodzy doszukali się tych, które powstały w Egipcie ponad 3100 lat p.n.e. To wtedy dzieci bawiły się drewnianymi łódkami czy figurkami zwierząt. Co więcej, dziewczynki miały do dyspozycji lalki ceramiczne z doczepionymi włosami. Świadectwa najstarszych zabawek znaleźć można też na dawnych naczyniach – malunki na nich wykonane przedstawiają właśnie tego rodzaju przedmioty.
Do najbardziej popularnych zabawek, którymi dzieci bawią się od lat zaliczają się piłki, lalki, grzechotki oraz bączek. Słynny pluszowy miś to dzieło stosunkowo nowe bowiem ma dopiero 110 lat.
Ogromną sławę zyskały też klocki. Te znane były już w Mezopotamii. W XVIII wieku powstały te z kamienia. W Polsce, już na początku XX wieku stworzono pierwsze zabawki drewniane tego typu i szybko stały się one niezbędnym elementem każdego dziecięcego pokoiku.
Klocki z drewna szybko zyskały dużą popularność. Dzieci mogły tworzyć z nich dowolne budowle a ograniczała je tylko własna wyobraźnia. Zabawki drewniane stały się więc hitem, były i nadal są uznawane za jedne z najbardziej trwałych zabawek. Co więcej, rodzice chwalą je za kreatywność, którą „wymuszają” od dziecka podczas zabawy.
Warto również wspomnieć, że drewniane klocki są zabawką, która trwa w niezmienionej formie od lat. Dzisiaj cieszą się popularnością także ze względu na bezpieczeństwo w czasie zabawy. Nie posiadają małych elementów, które dzieci mogłyby połknąć ani ostrych, którymi mogłyby się skaleczyć. Są ekologiczne a więc przyjazne dla środowiska – nawet jeśli pomalowane są farbą to również taką, która jest w pełni bezpieczna.
Oczywistym jest, iż ciągle powstają nowe formy zabawy i nowatorskie zabawki. Te podstawowe jednak, które zostały wymyślone wieku temu nadal zaliczają się do najpopularniejszych. Które dziecko nie ma piłki, lalki, klocków, bączka czy pluszowego misia?
Dodaj komentarz