Wiadomo na pewno, że kominek z płaszczem wodnym nie może stanowić jedynego źródła ogrzewania domu. Po pierwsze, jego domownicy nie mogliby opuścić go na więcej niż kilka dni w obawie przed znacznym wychłodzeniem, po drugie kominek posiada zbyt małą moc, by móc ogrzać wszystkie pomieszczenia domu równomiernie. Niezaprzeczalnym jest jednak fakt, iż coraz więcej osób decyduje się na jego instalację bowiem kominek wykazuje się doskonałą sprawnością, do tego jest niezwykle klimatyczny. Montuje się go najczęściej w salonie.
Takie rozwiązanie jest świetną alternatywą dla kotła na drewno jednak tylko wtedy, gdy jego instalacja przebiegnie poprawnie. Dzięki niemu możliwe jest podgrzewanie wody do centralnego ogrzewania a co więcej, jest to sposób tani bowiem jak wiemy drewno nie jest opałem zbyt kosztownym.
Wiele zależy od wkładu kominkowego. Ten tradycyjny ogrzeje jedynie pomieszczenie, w którym znajduje się kominek. Jeśli zaś zastosujemy ten z płaszczem wodnym, wtedy możemy być pewni najlepszej efektywności. Warto jednak uważać bowiem z korzystaniem z tego rodzaju kominkiem wiąże się pewne ryzyko. Jeśli woda zostanie nadto podgrzana może doprowadzić do wrzenia – jeśli ciśnienie wody podniesie się za bardzo, może dojść do uszkodzenia instalacji, na przykład pęknięcia rury nawet wtedy gdy ta będzie stalowa. Nie posiadają one tak dobrego zabezpieczenia jak te tradycyjne i dlatego decydując się na ich instalację powinno się przewidzieć zastosowanie dodatkowych wzmocnień, nie tylko w postaci zaworu bezpieczeństwa.
Warto jeszcze wspomnieć o walorach estetycznych. Kominek tego rodzaju może nie tylko zastąpić tradycyjny, mało efektowny wizualnie kocioł, ale sprawi także, że wnętrze w jakim zostaje zamontowany zyskuje przytulność. Budując dom wielu z nas nie wyobraża sobie ciepła domowego ogniska bez kominka w salonie.
Dodaj komentarz