Gry kooperacyjne i zabawy edukacyjne w przedszkolu

Pójście dziecka do przedszkola to wyjątkowo ważne wydarzenie zarówno w życiu malucha jak i jego rodziców. Chyba każdy z rodziców pragnie żeby jego pociacha uczęszczała do przedszkola odpowiednio przygotowanego pod wieloma względami. W największym stopniu liczy się zazwyczaj właściwie przygotowany program edukacyjny oraz to czy przedszkole jest placówką oferującą naukę języka obcego. Bardzo ważnym czynnikiem jest również kuchnia i jej jadłospis oraz wyposażenie przedszkola. Mowa w tym przypadku zarówno o tym najbardziej podstawowym jak też tym dodatkowym mającym lub mogącym mieć wpływ na rozwój dzieci znajdujących się w przedszkolu. Mowa w tym przypadku przede wszystkim o dostępności do różnego rodzaju gier i zabaw edukacyjnych.

Gry kooperacyjne

Jednym z bardzo popularnych rozwiązań miewających wpływ na właściwy rozwój dzieci uczęszczających do placówki przedszkolnej okazują się być planszowe gry kooperacyjne, które stosuje w Warszawie na przykład przedszkole miasteczko Wilanów. Tego rodzaju gatunek gier planszowych ma za zadanie nauczenia współpracy i porozumiewania się z innymi osobami biorącymi udział w grze w celu osiągnięcia zamierzonego celu. Gry kooperacyjne mogą zostać wykorzystane w zabawie i nauce w języku ojczystym jak też przy poznawaniu języka obcego. Największym zainteresowaniem cieszą się gry o charakterze planszowym będące również doskonałego rodzaju inspiracją dla opiekunek w przedszkolu planujących praktyczny układ zajęć dydaktycznych. Największym zainteresowaniem cieszą się one głównie w okresie jesiennej słoty i wiosennych roztopów, kiedy pogoda na zewnątrz jest wyjątkowo brzydka i wychodzenie na spacery krajoznawczo – dydaktyczne jest mało przyjemne.

Zabawy edukacyjne

W przypadku odpowiednich warunków pogodowych mających miejsce w trakcie słonecznej jesieni, śnieżnej zimy czy też dopiero, co budzącej się z zimowego snu wiosny doskonałym wsparciem nauczania dzieci w przedszkolu są bez wątpienia zabawy edukacyjne na świeżym powietrzu. To właśnie dzięki korzystaniu z tej metody nauczania dzieci mogą również brać aktywny udział w ćwiczeniach, co wspiera rozwój sprawności fizycznej dziecka. Zabawy edukacyjne wspomagają także zwinność i kondycję dziecka, co owocuje zwiększeniem układu odpornościowego malucha. Korzystanie z tego rodzaju formy zabawy pozwala na naukę bezpiecznego poruszania się na świeżym powietrzu i umożliwia rozładowanie energii dziecka. W trakcie rozgrywania gier i zabaw ruchowych o charakterze edukacyjnym, każde dziecko otrzymuje możliwość współpracy lub rywalizacji z rówieśnikami. Zabawy edukacyjne uczą tworzenia i współpracy w grupie, co wpływa na zwiększony rozwój osobowości dziecka. Dziecko uczy się przyjęcia porażki jak też świadomego zwycięstwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.