Jak diagnozuje się Zespół Aspergera?

Asperger to łagodna forma autyzmu – tak przynajmniej to schorzenie określają medycy. Dzisiaj to osobna jednostka kliniczna jednak przez długie lata nie diagnozowano aspergera uznając albo właśnie za autyzm bądź też zaburzenia na tle neurologicznym uznawano za cechy osobowości i charakteru.

Okazuje się, że objawy tej dolegliwości są bardzo charakterystyczne a u małych dzieci lekarz rozpoznaje je przeprowadzając przede wszystkim szczegółowy wywiad z jego rodzicami bądź uważnie obserwując dziecko. Jest to tak naprawdę jedyna forma możliwego rozpoznania choroby.

Trzeba przyznać, że obecna sytuacja jest coraz bardziej drastyczna – asperger w Warszawie występuje coraz częściej, zresztą nie tylko w stolicy bowiem jednostki kliniczne odnotowuje się i w innych częściach naszego kraju. Na szczęście pocieszający jest fakt, iż na apel rodziców dotyczący udostępnienia koniecznej terapii odzywają się coraz częściej placówki przedszkolne i szkolne. Tym samym powstają pierwsze grupy przedszkolne i klasy w szkołach podstawowych, do których uczęszczają tylko dzieci z Aspergerem. To ogromna pomoc bowiem tam oprócz podstawowej edukacji przebiega również skuteczna terapia, prowadzona indywidualnie dla każdego malca przez psychologów i wyspecjalizowaną kadrę pedagogów, dzięki czemu Zespół Aspergera może być niwelowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.