Jak pobudzić u dziecka wrażliwość na bodźce?

Wrażliwość na bodźce, czyli wrażliwość sensoryczna to przede wszystkim prawidłowe reagowanie na docierające z otoczenia sygnały takie jak dotyk czy dźwięk, ale również zapach, smak czy czynniki wzrokowe.

Zaburzenia dotyczące integracji sensorycznej najczęściej zauważalne są już u dzieci w okresie niemowlęcym. Te są wtedy nazbyt rozdrażnione, płaczliwe, maja problemy ze snem, jedzeniem, są nadwrażliwe na dotyk i właśnie z tego powodu nie lubią być brane na ręce czy przytulane. Z drugiej jednak strony dzieci te wymagają szczególnego pobudzenia, na przykład wymagają dodatkowych bodźców, które pozwolą im zasnąć (może to być przejażdżka samochodem czy dźwięk włączonej suszarki).

Dziecko z zaburzeniami sensorycznymi potrzebuje specjalistycznej terapii. Ta może pobudzać w nim reakcję bodźca wzroku, słuchu czy dotyku. Ewidentnie niemowlę będzie rozwijać się lepiej i przyswajać standardowe zjawiska zachodzące w normalnym świecie jeśli będzie odpowiednio stymulowane. W tym celu z całą pewnością przydają się zabawki sensoryczne – takie dostępne są w sklepie Kabum.

Zabawki dostępne są w różnej formie. To między innymi szeleszczące przytulanki, bezpieczne instrumenty, takie jak dzwoneczki czy tamburyn. Warto dodać, że zabawki sensoryczne wchodzą w skład tych edukacyjnych i są odpowiednie zarówno dla dzieci, które wykazują nadmiar reakcji na bodźce jak i tych z podreaktywnych, które na co dzień nie wykazują zbytniego zainteresowania otoczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.