Aktualnie nie ma narzuconego sposobu magazynowania paliwa. Może się to zmienić, jednak do tej pory nie ma żadnych oficjalnych wymogów dotyczących przechowywania paliwa, dlatego jeszcze mamy dowolność. W planach jest wprowadzenie wymogu posiadania dwupłaszczowego zbiornika na olej napędowy i pojawiają się już pierwsze projekty.
Zanim wybierzemy zbiornik, warto zorientować się ile paliwa zużywaliśmy w poprzednich sezonach. W ten sposób będziemy mieć pewność że nie przepłacimy, a pojemność zakupionego zbiornika będzie w całości wykorzystywana. Dla mniejszych gospodarstw wystarczający może być nawet zbiornik 2000l, którego dodatkowym atutem jest brak wymaganej kontroli Urzędu Dozoru Technicznego, za którą rolnik musi zapłacić. A jaki zbiornik na paliwo jest wymagany w większych gospodarstwach? Rolnicy, którzy posiadają co najmniej kilka ciągników / maszyn rolniczych powinni rozejrzeć się za pojemnikiem większym niż 5000l.
Jeżeli chcemy zaoszczędzić, można postawić na zbiorniki z dolnej granicy cenowej, jednak czy jest to dobry pomysł? Najtańsze pojemniki dostaniemy już za 200 złotych, z kolei zestaw do pompowania oleju napędowego kosztować nas będzie około 350 złotych. Takie rozwiązanie jak najbardziej ma rację bytu, jednak przed napełnieniem zbiornika paliwem musimy dokładnie go umyć, by nie było pozostałości bo wcześniej przechowywanych w nim substancjach. Warto także wybierać te pojemniki, które są wykonane z trwałego materiału, a stawiając je na swojej działce zatroszczmy się o to, by nie były narażone na działanie promieni słonecznych (np. pod wiatą).
Dodaj komentarz