Na czym polega dieta eliminacyjna alergii pokarmowej?

Trzeba wiedzieć, że dieta eliminacyjna nierzadko stanowi jedyny skuteczny lek na alergię. Dzięki usunięciu z jadłospisu produktów uczulających, alergik nie będzie borykał się z objawami, które najczęściej utrudniają mu normalne funkcjonowanie i aktywność.

Dieta eliminacyjna polega na usunięciu z codziennego menu produktów, które uczulają. By jednak wiedzieć, które są alergenami należałoby najpierw przeprowadzić stosowne testy uczuleniowe. Takie można wykonać w poradni dietetycznej – jedną z nich jest Akademia Zdrowego Żywienia. Tam również dobry dietetyk w Warszawie na podstawie wyników badań ułoży dla pacjenta codzienne menu, uwzględniając pokarmy niekorzystne i biorąc pod uwagę preferencje żywieniowe i smakowe.

Okazuje się, że to dieta eliminacyjna skutecznie leczy alergie. Co więcej, może skutkować poprawą zdrowia chorego a zaprzestanie na jakiś czas spożywania niekorzystnych składników spożywczych może przyczynić się do całkowitego zaniku uczulenia w przyszłości. Niejednokrotnie odstawienie danego produktu jest konieczne tylko czasowo. Po kilkumiesięcznym niedostarczaniu do organizmu określonego składnika diety może okazać się, że nie będzie on uczulał za jakiś czas. Najczęściej tak właśnie dzieje się w przypadku dzieci. To, co uczula w okresie niemowlęcym może nie być już alergenem na przykład po ukończeniu przez dziecko trzeciego roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.