Nieśmiałe dziecko w przedszkolu i na placu zabaw

Wielu rodziców odstawiających swoją pociechę do przedszkola, nie w pełni zdaje sobie sprawę jak pewne, czasami być może drobne zaniedbania z ich strony, mogą w wyjątkowo niekorzystny sposób wpływać na zachowanie dziecka. W sposób, który może wywoływać u niego pewne emocje wpływające na całokształt jego rozwijającej się psychiki. W dość dużej mierze dotyczyć to będzie zwłaszcza wszystkich dzieci nieco mniej śmiałych niż ich rówieśnicy uczęszczający do tego samej placówki przedszkolnej. Jednym z bardziej rzucających się w oczy błędów jest przywożenie dziecka do przedszkola. Zbyt późne, kiedy to już wszyscy rówieśnicy nieśmiałego malucha są na sali i bawią się z rówieśnikami prowadzi zazwyczaj do coraz bardziej pogłębiającej się nieśmiałości dziecka. Nieśmiałe dziecko w przedszkolu powinno być przywożone nieco wcześniej niż inne dzieci po to żeby miało czas na zaaklimatyzowanie się w sali przedszkolnej przed przybyciem innych dzieci. Mniejsza liczba dzieci pozwala dziecku na nabieranie większej pewności siebie i wiary w swoje możliwości

Oczywiście nie bez znaczenia jest w tym przypadku rola wychowawcy, którego zatrudnia przedszkole. To on czy też opiekuna grupy przedszkolnej w danym dniu bywa odpowiedzialny za zmianę zachowania całej grupy. Wiedząc o tego rodzaju problemach emocjonalnych małego dziecka, dzięki swej wiedzy i umiejętnościom pedagogicznym powinien on zatroszczyć się o układ zabawy i nauki w taki sposób, żeby każde dziecko było w jednakowo dużym stopniu zaangażowane w zabawie, co również pozwala mu poczuć się kimś ważnym i normalnym jak jego rówieśnicy.

Istnieje naprawdę bardzo duża ilości sposobów umożliwiających wyzbycie się nieśmiałości u naszej pociechy. Wiele z nich może zostać wprowadzonych zarówno w przedszkolu jak też przez nas samych we własnym domu. Wspólne działanie, jakie podejmuje przedszkole są w stanie w pozytywny sposób zmienić myślenie i zachowanie dziecka. Jeśli dziecko jest nieśmiałe, warto więcej uwagi poświęcić na wybór przedszkola i szukać takiego, które oferuje zajęcia adaptacyjne. Na przykład przedszkole Kabaty organizuje specjalne zajęcia dla nowych przedszkolaków, które mają czas, żeby zintegrować się z innymi dziećmi i poczuć się pewniej w nowym środowisku.

Najważniejszą i zarazem największą rolą w tym wszystkim jest to żeby nasza pociecha nie pozostała sam na sam ze swoją nieśmiałością. Nierozwiązanie tego problemu i udawanie, że nic się nie dzieje jest najgorszą z dostępnych opcji działania. W ten sposób maluch będzie niósł swoją nieśmiałość aż w realia dorosłego życia. Chcąc zmienić tego rodzaju stan rzeczy każdego dnia pochwalmy nasze dziecko mówiąc mu komplementy i utwierdzając w przekonaniu, jaki to on jest silny i zaradny i jak bardzo dumni jesteśmy z jego osiągnięć. Nie należy porównywać malucha z innymi dziećmi a mówić o jego sukcesach i osiągnięciach.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.