Stomatologia estetyczna – licówki bez tajemnic

Stomatologia estetyczna jest jedną z najmłodszych dziedzin w medycynie. Kilkanaście lat temu jedynym rozwiązaniem na korekcję nawet drobnych krzywizn zębów był aparat ortodontyczny. Natomiast jeśli chcieliśmy wyrównać koloryt zębów, musieliśmy je wybielić. Pojawienie się licówek na rynku usług stomatologicznych otworzyło nowe możliwości dla osób, które w sposób szybki, mogą poprawić stan swojego uzębienia.

Końcowy efekt i trwałość zależą głównie od tego, jakiego materiału użyje stomatolog do wykonania uzupełnienia. Niemniej ważną rolę odgrywa sam specjalista, jego zdolności manualne i doświadczenie. Zanim zdecydujemy się na konkretny gabinet stomatologiczny warto podpytać, bądź też poprosić w klinice o portfolio prac zębów pacjentów, które były wcześniej wykonywane. Dzięki temu będziemy mogli poznać kunszt i poziom profesjonalizmu, jaki prezentuje dany stomatolog.

Licówki to bardzo cienkie płatki najczęściej porcelany. Ich nazwa pochodzi od miejsca mocowania na zębie – umieszczane są bowiem na licowej stronie zębów. Licówki przyklejane są za pomocą specjalnego kleju stomatologicznego. Taki zabieg umożliwia korygowanie takich niedoskonałości zębów jak kolor, kształt, długość. Licówki dają możliwość dosztukowania ułamanego częściowo zęba.

Licówki mogą być zakładane na dwa sposoby – ze szlifowaniem zębów bądź bez ich szlifowania. Drugi sposób jest mniej inwazyjny – w tym przypadku stomatolog nie ingeruje w tkanki zęba, tylko nakłada na jego wierzchnią warstwę materiał. Taką procedurę możemy zastosować kiedy likwidujemy przerwę między zębami, wydłużamy ząb, bądź tylko zmieniamy jego kolor. W przypadku jednak, kiedy zależy nam wyrównaniu krzywizny zęba, bądź też chcemy zmniejszyć jego rozmiar, stomatolog przed nałożeniem licówki, zmuszony jest do uprzedniego oszlifowania zęba.

Najpopularniejszym materiałem, jaki stosuje stomatologia estetyczna Wilanów są licówki porcelanowe. Są one zdecydowanie najdroższe, ale i najlepsze spośród dostępnych materiałów. Licówki porcelanowe swoją popularność zawdzięczają dwóm głównym cechom. Po pierwsze porcelana jest materiałem obojętnym, dzięki czemu jest dobrze przyswajana przez organizm i nie powoduje alergii. Po drugie, jest praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwych zębów i nadaje im piękny kolor i blask.

Innymi materiałami stosowanymi w stomatologii estetycznej są licówki:

licówki akrylowe – głównym tworzywem jest akryl utwardzalny przez gotowanie lub poprzez światło. Ten rodzaj materiału jest mało trwały, nieelastyczny i dużo grubszy od pozostałych licówek.

licówki kompozytowe – są mieszaniną kilku materiałów, z których każdy ma inne właściwości gwarantujące trwałość, twardość i elastyczność gotowej licówki. Licówka kompozytowa przez jednolity kolor odznacza się od naturalnego zęba i wygląda dosyć sztucznie. Często też materiał, z którego jest wykonana często ulega pożółknięciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.